مقصر گرانی مرغ*وارد کنندگان نهاده های دامی*

محمد تقی زاده، معاونت بهبود تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان البرز، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج، گفت: کرونا قیمت مرغ و تخم مرغ را چند ماه اخیر تخت شعاع قرار داده است. در اواخر سال گذشته و اوایل سال جدید و با توجه با شرایط موجود و محدودیت‌های اعمال شده، با کاهش تقاضا خرید، قیمت مرغ روند نزولی به خود گرفته بود اما در حال حاضر و با باز شدن تالارها، رستوران‌ها با افزایش تقاضا، شاهد افزایش قیمت هستیم‌.

وی ادامه داد: علاوه بر کرونا، شرایط موجود در بازار نهاده‌های دامی که دولت مکلف است که آنها را تأمین و در اختیار مرغداری‌ها قرار بدهد، هم مزید بر علت گرانی شده است. بر همین اساس وزارت جهاد کشاورزی سامانه بازارگاه نهاده کشاورزی راه‌اندازی کرده است تا واردکنندگان نهاده‌ها را در این سامانه ثبت کنند و این نهاده‌ها با قیمت دولتی به دست مصرف کننده برسد.

تقی زاده یادآور شد: اما در حال حاضر وارد کنندگان ذرت با امتناع از ثبت تمام محصول در سامانه مربوطه باعث شده اند که فقط سی درصد از این محصول با قیمت دولتی در اختیار مصرف کننده و مرغدار قرار بگیرد و هفتاد درصد از بازار آزاد خریداری می‌شود. و همین نکته به خودی خود موجب افزایش قیمت تمام شده محصول و گرانی مرغ می‌شود.

تقی زاده در پایان گفت: قیمت قبلی نه هزار تومانی مرغ در شرایط کرونا و با پایین آمدن تقاضا شکل گرفته و قیمت کاذبی بود. که در حال حاضر با افزایش تقاضا و باز شدن تالار و رستوران ها به تعادل رسیده است.