افزایش تولید شیر و کاهش مصرف

عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان گفت: شیوع ویروس کرونا بر مصرف شیر تأثیر گذاشته و همزمانی با نوروز باعث شده تا مصرف لبنیات کاهش قابل توجهی داشته باشد.

پیروز علوی‌نیا ادر گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در مورد وضعیت دامداران استان اصفهان اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا بر مصرف شیر تأثیر گذاشته و همزمانی با نوروز باعث شده تا مصرف لبنیات کاهش قابل توجهی داشته باشد.

عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان ادامه داد: کارخانه‌های لبنی نرخ خرید شیرشان را پایین آورده‌اند و دامدار هم مجبور است به هر قیمتی که کارخانه می‌خرد بفروشد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر قیمت مصوب هر لیتر شیر ۲۶۵۰ است اما تعدادی از کارخانه‌ها قیمت خرید را کاهش داده و ۲۳۵۰ تومان می‌خرند اما قیمت تمام‌شده را کاهش نداده‌اند.

علوی‌نیا در پاسخ به این سؤال که با کاهش مصرف لبنیات، تکلیف شیر دامداران چه می‌شود اظهار داشت: دامدار مجبور به دوشیدن گاو است و از آنجا که نمی‌تواند شیر را ذخیره کند، به قیمت روز به کارخانه‌های لبنی می‌فروشد، آن‌ها هم با توجه به شرایط حاکم بر بازار، شیر را تبدیل به شیر خشک می‌کنند تا در زمان مناسب صادر کنند.

عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان تصریح کرد: با توجه به طولانی شدن روز و هوای مناسب در فصل بهار و تابستان زایش گاو و شیردهی آن‌ها افزایش می‌یابد، اما در حال حاضر مصرف رو به کاهش است.

وی در خصوص مسائل بهداشتی اذعان داشت: هیچ مورد ابتلا به کرونا از گاوداری‌های استان اصفهان گزارش نشده، دلیل این موضوع رعایت نکات بهداشتی در گاوداری‌هاست که از پیش از شیوع ویروس کرونا موارد لازم رعایت می‌شود، مضاف بر این تب برفکی که قبل از عید در بین دام‌ها شیوع پیدا کرد قرنطینه را به دامداران تحمیل کرد.

علوی‌نیا با بیان این که به دلیل شرایط قرمز اصفهان با توجه به شیوع کرونا بسیاری از راننده‌ها که باید نهاده‌های دامی را از بندر به اصفهان بیاورند حاضر به انجام این کار نیستند، عنوان کرد: به همین دلیل امروز سویا به قیمت هر کیلو ۴۲۰۰ و ذرت ۲۳۵۰ تومان عرضه می‌شود که فاصله بسیاری تا نرخ مصوب دولتی که ۱۳۵۰ تومان است، دارد.

عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: پای تولید ملی ایستاده‌ایم اما دست‌های خیانت‌کاری هستند که در شغل ما کارشکنی می‌کنند.

 

فروشگاه آنلاین آسودگی خاطر تولیدات لبنی خودرا شامل (شیر ،کره،پنیر،ماست،دوغ…)   در شرایط کاملا ارگانیک  وبهداشتی عرضه مینماید.کلیه شهروندان استان البرز میتوانند محصولات لبنی خود را به صورت آنلاین خریداری نمایند و یا با مراجعه به محل دامداری واقع در کرج جاده محمدشهر خیابان چمن کوچه چهارم پلاک ۱۰ مستقیما خرید خود را انجام دهند.